Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » EĞİTİM ALANLARIMIZ » Atipik Otizm

Atipik Otizm

Atipik yaygın gelişimsel bozukluk" olarak da isimlendirilen bu grup, tam olarak tanısal ölçütleri karşılamayan ama otistik belirtiler de gösteren bir gruptur. Atipik otizm, otizm ya da Asperger sendromunun bazı özelliklerinin görünüp bazılarının görünmemesi durumunda, diğer bir değişle kuşkulu durumlarda konulan tanıdır. Karşılıklı toplumsal etkileşimde ağır ve yaygın gelişimsel bozukluk görülür. Sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerinin gelişmesinde bozukluk ya da basmakalıp davranış, ilgi ve etkinlikler mevcuttur.

ATİPİK OTİZM ÖZELLİKLERİ

-      Atipik otizm, başka şekilde sınıflandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluklar (PDD-NOS: pervasive developmental disordes not otherwise specified) için kullanılan terimdir.
-      Atipik otizm, otizm ya da Asperger sendromunun bazı özelliklerinin görülüp, bazılarının görünmemesi durumunda; diğer bir deyişle, kuşkulu durumlarda konulan tanıdır.
-      Örneğin, hafif otistik belirtiler gösterme durumunda ya da yüksek işlevli otizm özelliği gösterme durumunda, genellikle, atipik otizm tanısı konulmaktadır.